Trójnik kominowy klejony z elementów czy monolityczny ( monoblokowy ) w całości nieklejony ?

253 Views 239 Liked

Po wielu latach doświadczeń związanych z systemami kominowymi ceramicznymi postaramy się Wam odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytanie dotyczące kominów. Jaki trójnik jest lepszy klejony czy może jednak nieklejony w całości ???


Zacznijmy od tego co kryje się po określeniem trójnik sklejany z części i trójnik monoblokowy zwany również monolitycznym.

Trójnik ceramiczny klejony – element skonstruowany z kilku części zazwyczaj, zazwyczaj są to dwie rury ceramiczne sklejone ze sobą, a czasami jedna rura z odpowiednio wyciętym otworem, w który dodatkowo jest wklejony ceramiczny czopuch trójnika w którym montujemy rurę spalinową wychodzącą z urządzenia grzewczego.

Trójnik w całości (monoblokowy) – identyczny element jak powyżej, jednak jest od odlewany w całości bez sklejania z kilku części, często określany jako wyrób monolityczny.



Jednym z najczęstszych uszkodzeń komina jak nie najczęstszym jest pęknięty trójnik spalinowy, a właściwie jego czopuch czyli część przyłączeniowa. Zwracamy szczególną uwagę, że do tego typu uszkodzenia dochodzi praktycznie w 100% przypadków poprzez nieprawidłowe, zbyt ciasne zamontowanie rury stalowej spalinowej w trójniku ceramicznym. Bardzo ważnym i newralgicznym jest sposób podłączenia rury spalinowej w wylocie trójnika, koniecznie i bezwarunkowo trzeba zastosować dylatację (może to być sznur ceramiczny lub specjalistyczna przejściówka). Stal jako materiał w trakcie pracy urządzenia grzewczego rozgrzewa się i rozpręża naciskając na ceramiczne ścianki trójnika powoduje ich popękanie. Bez względu na to jaki zastosujemy trójnik czy klejony czy monolityczny, bez elastycznej dylatacji oba trójniki zostaną uszkodzone i w takim przypadku żaden rodzaj trójnika nie pomoże w uniknięciu katastrofy.


W przypadku gdy już dojdzie do niechcianej sytuacji czyli do spękania trójnika, to trzeba zwrócić uwagę na jeden istotny fakt. Trójnik klejony pęka zazwyczaj tylko do pierwszego klejenia, czyli z regału zniszczeniu ulega tylko sam czopuch przyłączeniowy, którego wymiana jest stosunkowo łatwa i bezproblemowa. Natomiast w przypadku uszkodzonego trójnika monoblokowego pęknięcie pojawia się na całej jego długości ze względu na brak klejonych elementów, a wymiana takiego elementu jest już procesem związanym z użyciem specjalistycznego sprzętu i wymaga o wiele więcej pracy i fachowej wiedzy.


Przejdźmy do szczelności obu trójników. Co do trójnika monolitycznego szczelność nie podlega dyskusji ze względu na brak jakichkolwiek miejsc klejenia, element wylany w całości naturalnie nie powinien mieć żadnych nieszczelnych miejsc w swojej konstrukcji. Teraz czas na trójnik klejony, sytuacja wygląda tak że elementy trójniak klejone są za pomocą kitu żaro i kwasoodpornego, czyli dokładnie tego samego który używany jest na dalszym etapie montażu komina, a dokładnie do montowania rur ceramicznych w danym systemie kominowym. Naszym zdaniem wniosek jest prosty skoro łączenie kitem wkładu ceramicznego na całej jego jest szczelne i bezpieczne i stosowane we wszystkich systemach ceramicznych, również w systemach z trójnikami monoblokowymi, to skoro kit znakomicie sprawdza się przy montażu rur to dlaczego nie miał by tak samo dobrze uszczelnić połączeń na trójniku klejonym.


Jest jeszcze jedna bardzo istotna informacja której nie można pominąć, mianowicie fakt że na Polski jak i Europejskim rynku jest kilkudziesięciu producentów systemów kominowych na bazie ceramiki szamotowej, a tylko kilku dosłownie kilku z nich używa w swoich zestawach trójników monoblokowych. Cała pozostała grupa producentów czyli jakieś 90% rynku kominiarskiego (mówimy o kominach ceramicznych) stosuje od lat trójniki klejone. Pierwszy komin ceramiczny systemowy powstał w latach 60. XX wieku, więc kominy różnego rodzaju z powodzeniem stroskane są w naszych domach ponad pół wieku. Patrząc zdroworozsądkowo gdyby któryś z opisywanych trójników byłby lepszy od drugiego to w tym czasie prawdopodobnie producenci już dawno zdecydowali się na któryś konkretny rodzaj, a tak się nie stało do dzisiaj.


Podsumowując wszystkie powyższe informacje i biorąc po uwagę nasze doświadczenie na rynku kominów stwierdzamy że, w tej kategorii nie ma wygranych ani przegranych. Przy odpowiednim montażu trójnika ceramicznego zgodnie z wszelkimi normami bezpieczeństwa i zgodnie ze sztuką budowlaną, oba rodzaje czyli trójnik klejony i nieklejony będą działały poprawnie bez żadnych zastrzeżeń i pozwolą nam cieszyć długie lata z bezawaryjnego użytkowania systemu kominowego.

Posted in: Wpisy