Komin stalowy VS komin ceramiczny. Dokonaj z nami właściwego wyboru.

29 Views 3 Liked

System kominowy stalowy lub ceramiczny stajesz przed takim wyborem ? Tutaj rozwiejemy większość wątpliwości i odpowiemy na pytania pozwalające dokonać odpowiedniego, bezpiecznego i trafnego wyboru.

Prosto i bez zbędnych szczegółów można powiedzieć że kominy ze względu na materiał z którego są zbudowane dzielimy na te z wkładem stalowym lub ceramicznym. Postaramy się te dwa systemy porównać pod kątem różnych czynników.

1. Obsługa urządzeń grzewczych i rodzaje paliw:
W tej kwestii sprawa jest jest jasna i prosta. Zarówno stal i ceramika dzięki swoim odmianom i konfiguracji średnic nadaje się do obsługi wszystkich urządzeń grzewczych i wszystkich rodzajów paliw. Czyli wybierając jakiekolwiek źródło ogrzewania możemy zastosować system kominowy stalowy lub ceramiczny. Na tym etapie mamy zatem remis.

2. Montaż systemu i jego obsługa:
Waga materiału to pierwszy wyróżnik. stal jest stosunkowo lekkim materiałem niezależnie od jej gatunku, natomiast system ceramiczny włącznie z obudową keramzytobetonową potrafi ważyć naprawdę sporo, co ma oczywiście wpływ na komfort montażu. Przy rurach ceramicznych nie mamy możliwości modyfikacji ich długości natomiast stalowe rury możemy przycinać i dopasować praktycznie z idealną precyzją do żądanej długości. Stal dzięki bogatej ofercie różnego rodzaju kształtek można zastosować w niewygodnych konstrukcyjnie miejscach np. jeśli zachodzi potrzeba montażu wkładu pod określonym kątem lub chcemy ominąć jakiś element konstrukcyjny domu. System ceramiczny możemy montować tylko jako kanał pionowy prosty bez możliwości ustawienia rur pod inny kątami. Kominy stalowe zazwyczaj zajmują mniej przestrzeni gdyż nie poosiadają dodatkowej obudowy, a wkład ceramiczny jest wyposażony w szacht z pustaków keramzytobetonowych który zajmuje stosunkowo dużo miejsca. Montaż systemu ceramicznego jest bardziej czasochłonny i wiąże się z dodatkowymi pracami takimi jak uszczelnianie rur specjalnym kitem czy murowaniem pustaków keramzytowych i wycinaniem w nich otworów technicznych. Wkład stalowy łączony jest systemem na wcisk co przyspiesza nam znacznie proces montażu. Wydaje się że w tym punkcie przewagę ma komin stalowy.

3. Średnice i konfiguracja komina:
Na naszym rodzimym runku możemy znaleźć wkłady kominów o następujących średnicach.
Komin ceramiczny – fi 80, 100, 120, 140, 160, 180, 200, 250, 300 i 350
Komin stalowy – fi 60, 80, 100, 125, 130, 150, 160, 180, 200, 220, 250, 300, 350, 400, 500, 600
W obu przypadkach kominy występują w opcji izolowanej (ocieplonej) jak i nieizolowanej.
System ceramiki montowany w szachcie z pustaków daje nam możliwość jednoczesnego wymurowania kanałów wentylacyjnych co jest niewątpliwie dużym plusem, gdyż nie  musimy murować osobno systemu wentylacji w naszym domu. Mimo różnic obu systemów oceniłbym ten pojedynek jako równomierny ze względu na plusy i minusy porównywanych systemów.

4. Gwarancja i żywotność systemu
Porządny producent systemów ceramicznych udzieli nam gwarancji na 30 lat i niewątpliwie przy poprawnym montażu komina ceramicznego wytrzyma on spokojnie 30 lat bezawaryjnego użytkowania i pozbawi nas trosk o swoje bezpieczeństwo. Jest to niepodważalny argument na korzyść ceramiki, gdyż stalowe systemy z reguły oferują gwarancję od 3 do 5 lat. I trzeba uczciwie powiedzieć, że po kilku latach używania czeka nas wymiana wkładu stalowego, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Bez wątpliwości w tej kategorii wygrywa ceramika.

5. Cena i koszty dodatkowe
Pozycja która ma niejednokrotnie najważniejsze znaczenie. Bez zbędnych szczegółów kopiując komin ceramiczny nieocieplany zapłacisz więcej niż za komin stalowy nieizolowany. Jednakże w odwrotnej sytuacji czyli przy zakupie kominów z izolacją z wełny mineralnej to za komin stalowy będziesz musiał zapłacić wyższą cenę. W szczególnych przypadkach czekają Cię dodatkowe wydatki związane z zakupem akcesoriów uzupełniających np. płyta przykrywająca, mocowanie dachowe komina, przejście przez ścianę lub dach. Taka sytuacja dotyczy zarówno systemu stalowego jak i ceramicznego, a ceny elementów uzupełniających są bardzo różne, więc w tym przypadku ciężko wytypować faworyta. Jak widać powyżej, w tej kategorii można pokusić się o stwierdzenie iż wydamy podobną kwotę niezależnie od tego na jaki system się zdecydujemy.

Podsumowanie:
Kończąc ten wpis i reasumując powyższe informacje z obiektywnym podejściem do tematu stwierdzamy, że nie ma wyraźnego faworyta między systemem ceramicznym a stalowym. W chwili wyboru rodzaju komina musimy wziąć pod uwagę wymagania techniczne naszej instalacji grzewczej, możliwości projektowe budynku, rodzaj paliwa czy chociażby ilość miejsca do montażu komina. Tak naprawdę to zazwyczaj czynniki zewnętrzne, niezależne od nas decydują o tym, który system jest lepszy, a Ty jako użytkownik zdecydujesz co dla Ciebie jest NAJLEPSZE.