Akcesoria kominowe

22 Views 14 Liked

Szybkie i użyteczne kompendium wiedzy o elementach i akcesoriach do kominów systemowych. Przedstawiliśmy tu zbiór najczęściej wykorzystywanych podstawowych i uzupełniających elementów podczas budowy sytemu kominowego. Odpowiadamy na pytanie co, z czym, dlaczego i w jakim celu stosujemy określony element. Życzymy miłej lektury i liczymy na to, że rozwiejemy większość wątpliwości.


Płyta przykrywająca

Osłona komina najczęściej betonowa lub stalowa. Montowana na wierzchołu komina, mocowana na ostatnim pustaku spełnia rolę osłony jego wnętrza przed wilgocią z opadów deszczu i  śniegu. Niczym daszek chroni komin, poprzez swoją właściwą konstrukcje ze spadkiem powoduje że woda która się na niej gromadzi spływa w kierunku dachu na pokrycie połaci i potem już tylko do systemu rynnowego. Niezwykle istotny element komina wpływający na poprawne działanie komina, a przy okazji element kończący i poprawiający estetykę wykończenia systemu kominowego. Płyta przykrywająca w różnych źródłach określona jest jako czapa kominowa, daszek, przykrywa czy też osłona.


Mocowanie dachowe (krokwiowe)

Jest to swego rodzaju uchwyt montowany do konstrukcji drewnianej dachu, który ma na celu przytrzymanie, usztywnienie komina. Mocowanie takie stanowi często kolejny i za razem ostatni punkt podparcia bocznego konstrukcji sytemu kominowego (innym punktem podparcia jest zazwyczaj strop w budynku). Rola jaką spełnia tego typu rozwiązanie to zabezpieczenie przed ruchem na boki całego systemu i wzmocnienie odcinka komina wystającego ponad połać dachową przed silnymi wiatrami.


Daszek stożka

Wykonana ze stali osłona najczęściej w formie okręgu na stopach i obejmą montażową w dolnej części. Nazywana daszkiem przeciwdeszczowym, spełnia funkcję ochronną głównie przed opadami deszczu i zabezpiecza kanał spalinowy (dymowy). Normy budowlane regulują zastosowanie tego typu rozwiązania na kominie i krótko mówiąc daszek taki przy kominach gazowych jest wymagany jednak przy systemach do paliw stałych takiego wymogu już nie ma. Zatem to czy zamontujesz to akcesorium na swoim kominie to już tylko Twój indywidualny wybór.


Trójnik spalinowy 45°

Standardowym rozwiązaniem w kominie systemowym jest trójnik 90°, często przy kominach podłączanych do kominków praktykuje się przyłącze czterdzieści pięć stopni, ma to ułatwić podłączenie i poprawić ciąg kominowy. Jednak nikt nie pokazał konkretnych różnic między działaniem trójnika prostego i trójnika skośnego, więc to wybór raczej indywidualny, podyktowany warunkami architektonicznymi i ułatwieniem sobie podłączenia urządzenia do komina. Wybór i zastosowanie określonego trójnika nie jest określony w żadnych normach budowlanych, zatem to Ty decydujesz o tym jakie przyłącze będzie w Twoim systemie kominowym.


Zaprawa murarska do komina

Pustaki kominowe obowiązkowo musimy połączyć podczas budowy komina systemowego, robimy to za pomocą zaprawy murarskiej cementowo-wapiennej lub cementowej. Na rynku jest sporo takich zapraw i wielu producentów. Bardzo istotne przy wyborze odpowiedniej zaprawy jest to aby była to mieszanka typu M10 lub M15, Nie używamy żadnych cienkowarstwowych, wzmacnianych czy też zapraw klejowych gdyż są one zbyt „mocne”. Tak zbyt mocne. Standardowa zaprawa murarska ma bardzo zbliżone właściwości chemiczne do pustaków kominowych co powoduje że przy pracy komina zaprawa pracuje równo i w podobnych parametrach jak cały system. Natomiast zastosowanie mocnego wiązania przy murowaniu komina tworzy zbyt sztywne łączenia i może spowodować poziome spękania na łączeniu (fudze) każdego pustaka i popsuć efekt wizualny już wykończonego komina na całej jego długości.


Króciec trójnika

To przednia część trójnika spalinowego zwana również czopuchem. Element w którym bezpośrednio montujemy rurę spalinową przyłączeniową wychodzącą z urządzenia grzewczego. Króciec występuje tak samo jak trójniki kominowe w dwóch wersjach 90 i 45 stopni. Wspominamy o czopuchu w naszym kompendium z tego względu, że ten element często ulega zniszczeniu mechanicznemu zazwyczaj przez złe podłączenie rury spalinowej. Pamiętaj przy takim podłączeniu konieczna jest dylatacja.